Czy warto montować rolety rzymskie w kuchni?


Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Sami przekonaliśmy się, że pomysł jednego z naszych Klientów na taką właśnie osłonę okienną, może się w kuchni sprawdzić. Ale przed podjęciem decyzji o wyborze tej konkretnej dekoracji, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, by uniknąć ewentualnego rozczarowania.

Wyglądają tak pięknie,

ale… No właśnie. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym panują zupełnie inne warunki, niż choćby w salonie czy w sypialni. Niby sprawa jasna, jednak warto zastanowić się nad tym, dlaczego tak ważne jest uwzględnienie specyfiki kuchni przy doborze osłony okiennej. Bo co prawda i w salonie i w sypialni (czy w każdym innym pomieszczeniu naszego mieszkania i domu), osłony okienne mogą i będą się brudzić, to rodzaj tych zabrudzeń jest skrajnie inny od tych „kuchennych”. Jeśli kuchnia jest niewielka, to i temperatury w niej panujące będą wysokie – o ile oczywiście często z niej korzystamy, samodzielnie przygotowując posiłki. Gotowanie, smażenie, pieczenie – łatwo „poczuć” je na swojej skórze zwłaszcza w czasie upalnego lata. Nagle możemy odkryć, że ugotowanie garnka makaronu czy ziemniaków, smażenie kurczaka i jednoczesne „ogarnianie” brudnych naczyń, powoduje u nas zmęczenie. Robi się nam duszno, a pot spływa nam z czoła. Osłony okienne, bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę, są narażone na wszystkie nasze „działania kuchenne” o każdej porze roku. Musimy liczyć się z tym, że mogą mieć kontakt z pryskającym olejem czy dużą ilością pary, łatwiej będą się brudzić, a materiał może ulec uszkodzeniu. Dlatego jeśli korzystamy z palników gazowych czy płyt indukcyjnych, które ulokowane są w niewielkiej odległości od okna, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy faktycznie roleta rzymska będzie dla naszych kuchennych okien najlepszym rozwiązaniem.

Kwestia czystości

Rolety rzymskie mogą być wykonane z różnych materiałów, co przekłada się na różne możliwości ich czyszczenia. Te w 100% bawełniane, można od czasu do czasu wyprać w pralce – jednak bez wirowania i przy temperaturze nie większej niż 40 stopni. Inne materiały (np. z domieszką wełny) warto oddać w ręce specjalistów i zdecydować się na tzw. pranie na sucho. Aby służyły nam przez długie lata i prezentowały się równie pięknie co w dniu montażu, musimy regularnie o nie dbać. Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć: „Wystarczy na czas przygotowywania posiłku podciągnąć je do góry!”. Zgoda, ale w tej sytuacji rezygnujemy całkowicie z najważniejszej funkcji pełnionej przez osłony okienne – ochrony przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczenia. Gotowanie w kuchni, do której przez okno wpadają promienie słońca (przy temperaturze na zewnątrz przekraczającej 25 stopni), z pewnością nie będzie komfortowe. A osłona okienna ma nie tylko pięknie wyglądać – ma spełniać wszystkie swoje funkcje.

Roleta rzymska w kuchni może się sprawdzić, jeśli okno znajduje się w pewnej odległości od palników gazowych czy płyt indukcyjnych (korzystanie z nich nie eliminuje przecież problemu „pryskania” oleju z patelni) i jeśli jesteśmy gotowi na regularne dbanie o jej czystość. Wówczas rzeczywiście może okazać się znakomitym wyborem (zwłaszcza, jeśli w pozostałych oknach mieszkania również zamontowane są rolety rzymskie i zależy nam na tym, by ujednolicić wystrój okien). Niemniej zachęcamy, by przed podjęciem ostatecznej decyzji, skontaktować się z nami i umówić się na pomiar oraz konsultację (nieodpłatnie). Będąc na miejscu łatwiej będzie nam ocenić czy w przypadku Państwa kuchni zastosowanie rolety rzymskiej będzie dobrym rozwiązaniem, a także dokładnie poinformujemy o tym, jak o tę osłonę okienną dbać – by cieszyła ona oczy nie tylko przez kilka dni bezpośrednio po montażu, ale przez długie lata!

Współpraca

NASI KLIENCI