Czyszczenie dekoracji okiennych wcale nie musi być trudne!


Zdecydowana większość osłon okiennych nie sprawia problemu w zakresie utrzymania ich w czystości – zwłaszcza, jeśli dbamy o nie na bieżąco. Problemy mogą pojawić się w sytuacji, w której zaniedbaliśmy dekoracji okienne i dopiero po kilku miesiącach odkryliśmy na nich np. zaschnięte plamy, które zdążyły już wniknąć w tkaninę. Ale i na nie istnieją skuteczne sposoby!

Regularna pielęgnacja – co warto wiedzieć?

Aby cieszyć się elegancką i funkcjonalną osłoną okienną, należy poświęcić jej przynajmniej kilka minut raz bądź dwa razy w miesiącu. Do usunięcia kurzu i innych zabrudzeń wystarczą wówczas:

  • tzw. miotełka do kurzu;
  • odkurzacz z końcówką „szczotki” (ustawiony na najniższych obrotach);
  • zwilżona ściereczka (z ewentualnym dodatkiem niewielkiej ilości mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń);
  • gumka do ścierania (która znakomicie usunie z materiału np. ślady po kredkach).

Gdy zabrudzenia mają kilka miesięcy

możemy wypróbować bardziej radykalne metody z wykorzystaniem chemii gospodarczej, znajdującej się w każdym domu. Zanim jednak nasączymy gąbkę lub ścierkę wybranym detergentem, sprawdźmy punktowo jego działanie na materiał lub listwę żaluzji. Jeśli nie pojawią się na nich odbarwienia, możemy delikatnie przetrzeć całą dekorację okienną wybranym środkiem (jednak wykonując cały zabieg delikatnie, bez szorowania!).

Niektóre osłony okienne możemy też doczyścić „na mokro”, np. plisy. Wystarczy na kilka minut zanurzyć je w wannie z dodatkiem delikatnych detergentów. Należy jednak zwrócić przy tym uwagę, by woda nie była zbyt gorąca (może wówczas dojść do odkształcenia się materiału), a także – by plisy nie znajdowały się w niej zbyt długo. Po kilkuminutowej „kąpieli” należy wyjąć plisę z wanny (nie wyżymając!), zwinąć ją w harmonijkę, a następnie ponownie zamontować ją w oknie i pozostawić do samodzielnego wyschnięcia.

Zgodnie z zaleceniem producenta

Każdy rodzaj osłony okiennej należy czyścić zgodnie z zaleceniami, jakie przekazał nam producent danej osłony okiennej. Nie warto eksperymentować na własną rękę i np. prać osłon okiennych w pralce (chyba, że producent poinformował nas o takiej możliwości – wówczas należy stosować się dokładnie do jego zaleceń). W razie wątpliwości i problemów z usunięciem „opornego” zabrudzenia, należy skontaktować się z firmą, od której zakupiliśmy osłonę okienną.

Najlepszą opcją w zakresie dbania o osłony okienne (zarówno rolety materiałowe, plisowane, żaluzje aluminiowe i drewniane), jest ich regularna pielęgnacja. Jeśli na dekoracji pojawi się plama (co nie jest rzadkością zwłaszcza w kuchni), warto jak najszybciej „zebrać ją” wilgotną ściereczką. Pamiętajmy, że tak, jak dbamy o regularne odkurzanie, mycie szafek czy naczyń, tak samo powinniśmy traktować osłony okienne. Zadbane i regularnie czyszczone, zachowają swoją estetykę i funkcjonalność przez długie lata!

Współpraca

NASI KLIENCI