Czyszczenie moskitier po sezonie


Jak zadbać o moskitiery na wymiar, by służyły przez wiele sezonów? Omówimy tę kwestię w kilku punktach, które pozwolą zachować funkcjonalność moskitier na długie lata!

Dbanie o moskitiery krok po kroku

Pierwszym błędem, jaki popełnia część posiadaczy moskitier, jest pozostawianie ich w oknach bez zdejmowania i czyszczenia. Choć są to osłony wykonane z trwałych materiałów, ich głównym celem jest chronienie pomieszczenia przed owadami (a zatem od wiosny do wczesnej jesieni). Wystawianie moskitier na warunki zimowe, może naruszyć ich strukturę i skrócić ich „żywotność”. Dlatego też jesienią należy wyjąć je z okna i oczyścić.

  1. Wyjęcie moskitiery z okna – nie jest to zadanie trudne. Moskitiery na wymiar wyposażone są w zaczepy, zaciskające się na uszczelkach okna, a także w uchwyty, które pozwalają bezpiecznie wyjąć moskitierę. Zatem w pierwszej kolejności odpinamy zaczepy, a następnie chwytamy za uchwyty i ostrożnie wyjmujemy moskitierę.
  2. Mycie moskitiery – mieszkańcy domów wolnostojących, często opłukują moskitierę wodą z węża ogrodowego i pozostawiają ją do wyschnięcia. Mieszkańcy bloku mogą umieścić moskitierę w wannie i dokładnie opłukać ją prysznicem – zabiegi te usuną z siatki tak martwe owady (zwykle małe muszki), jak i kurz czy inne zanieczyszczenia. Można też wykorzystać wodę z domieszką płynu do mycia naczyń i przetrzeć całość gąbką. Po dokładnym spłukaniu zabrudzeń, wystarczy wytrzeć moskitierę ręcznikami papierowymi (należy przy tym zachować ostrożność, by nie uszkodzić siatki lub by fragmenty ręcznika papierowego nie utkwiły w osłonie). Ewentualnie (jeśli warunki pogodowe na to pozwalają), pozostawić moskitierę do wyschnięcia na słońcu.
  3. Zabezpieczenie moskitiery – po wysuszeniu osłony należy ją zabezpieczyć na okres, w którym nie będzie wykorzystywana. Sprawdzi się zarówno folia pakowa (używana często podczas osłaniania nią mebli w czasie przeprowadzki), jak i worki na śmieci odpowiedniej wielkości. Zabezpieczona moskitiera nie będzie narażona na gromadzenie się na niej kurzu i bezpiecznie dotrwa do kolejnego sezonu.

Gdzie przechowywać zabezpieczone moskitiery?

Opcji jest kilka. Moskitiery zazwyczaj nie są obszerne (ich ramy są dość cienkie), więc bez trudu można ulokować je w piwnicy lub na strychu. Mieszkańcy bloków mogą przechować moskitiery w komórkach, przydzielonych do ich mieszkań. Jeśli jednak takich możliwości brak, można zabezpieczoną moskitierę umieścić choćby pod łóżkiem lub wsunąć ją pomiędzy ścianę, a szafę. W ten sposób nie będzie ona widoczna dla domowników, a jednocześnie nie będzie narażona na uszkodzenia. Gdy przyjdzie czas na jej ponowne wykorzystanie, wystarczy wyjąć ją z folii zabezpieczającej i na nowo umieścić w oknie. Jeśli mamy wątpliwości co do sposobu ponownego montażu, skontaktujmy się z firmą, od której zakupiliśmy moskitierę lub przed jej wyjęciem, wykonajmy zdjęcie prezentujące jak moskitiera została zamontowana przez pracowników firmy. Wówczas będziemy w stanie odtworzyć ten montaż na podstawie zrobionej fotografii.

Współpraca

NASI KLIENCI