I na lato i na zimę – uniwersalne osłony okienne


Niektóre dekoracje okienne znakomicie sprawdzają się wyłącznie w mieszkaniach o konkretnej wystawie okiennej (na strony świata). Inne – są idealne do mieszkań w blokach, ale już nie dla lokali parterowych czy domów jednorodzinnych. Na szczęście są takie osłony, które sprawdzą się „zawsze i wszędzie”.

Rolety materiałowe

to zarówno jedna z najpopularniejszych, jak i najbardziej uniwersalnych osłon okiennych. Dzięki możliwości wyboru kolorystyki oraz materiału, dopasować ją można do indywidualnych potrzeb. Jeśli zatem potrzebna jest ochrona okien z wystawą zarówno na wschód, jak i na zachód, wystarczy do okien „wschodnich” zamówić rolety ciemniejsze i podgumowane. Całkowicie zacienią one pomieszczenie, a dzięki podgumowaniu, zredukują także nagrzewanie się wnętrza. Rolety od strony zachodniej mogą być nieco jaśniejsze (choć na pewno nie białe czy beżowe – zachodzące słońce, zwłaszcza latem, może sprawiać problemy – jasne materiały nie będą stanowić dla niego przeszkody, a promienie słoneczne będą odbijać się w ekranie telewizora czy komputera).

Rolety materiałowe sprawdzą się ponadto wszędzie – w lokalach parterowych, w tych ulokowanych na wysokich piętrach, w kamienicach czy domach wolnostojących.

Żaluzje drewniane

również są osłoną uniwersalną, choć nie będą w stanie ochronić wnętrza przed nagrzewaniem w okresie letnim (problemem są oczywiście okna z wystawą na wschód, ale także na południe). Mimo to, mogą zacienić pomieszczenie całkiem skutecznie i sprawdzą się w każdym lokalu (bez względu na to, na jakiej wysokości jest położony oraz w jakim budynku się on znajduje).

Przewaga żaluzji drewnianych nad ich aluminiowym wariantem polega przede wszystkim na tym, że stanowią bardziej solidną zaporę dla promieni słonecznych i nie nagrzewają się tak, jak ich aluminiowe odpowiedniki. Dotyczy to zwłaszcza grubszych żaluzji drewnianych (50 mm).

Rolety rzymskie

Ciemne i grubsze są w stanie poradzić sobie z promieniami słonecznymi w okresie lata, zaś jasne i cieńsze nie zablokują dostępu naturalnego światła słonecznego do wnętrza. Jasne warianty znakomicie sprawdzą się w oknach z wystawą na północ, ciemne – w oknach z wystawą na wschód, południe i zachód.

Rolety rzymskie są dodatkowo niezwykle estetyczne i eleganckie – stanowią prawdziwą dekorację, a nie tylko osłonę.

Z których osłon nie korzystać?

Jeśli okna mają wystawę na wschód i na południe, nie sprawdzą się w nich plisy. Pomimo estetyki i funkcjonalności, są to osłony stosunkowo delikatne i nawet wybór ciemnych barw nie zapewni takiego zacienienia, jak podgumowana roleta materiałowa. Z tego samego powodu problematyczne mogą być rolety dzień noc. Nawet wykorzystanie ciemnych pasów materiału, nie zatrzyma w pełni silnych promieni słonecznych, zaś delikatne kolory (biel, szarość czy beż) przegrają w walce z letnim słońcem, „atakującym” okna od strony wschodniej i południowej.

Pomoc w podjęciu decyzji

Jeśli mają Państwo zamiar dokonać gruntownej zmiany osłon w swoich oknach, a nie są pewni na jakie dekoracje wymienić dotychczasowe, zachęcamy do kontaktu. Przypominamy, że pomiar i wycena są nieodpłatne – podobnie jak sprawdzenie podczas dokonywania pomiaru, jakie osłony okienne sprawdzą się najlepiej w Państwa oknach.

Współpraca

NASI KLIENCI