Jak dbać o rolety materiałowe przed zabrudzeniami?


Rolety materiałowe to często wybierana osłona okienna. Wynika to przede wszystkim z użyteczności takiego rozwiązania oraz funkcjonalności. Co więcej, tego typu modele są łatwe do utrzymania w czystości. Gromadzi się na nich dużo mniej kurzu, w porównaniu do żaluzji czy zasłon. Wiele osób docenia też ich walory estetyczne. Rolety wolnowiszące można łatwo dopasować do różnych aranżacji wnętrza, zaś ochrona przed zabrudzeniami nie wymaga wykonywania skomplikowanych czynności. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju materiału. Co warto wiedzieć na ten temat?

Rolety materiałowe – zasady czyszczenia

Informacje o sposobie konserwacji konkretnego produktu są zawsze umieszczone w instrukcji użytkowania dodanej przez producenta. Jeśli chodzi o wersje materiałowe, zaleca się przede wszystkim czyszczenia na sucho. W tym celu można wykorzystać odkurzacz. Należy usunąć kurz zarówno z samego mechanizmu, jak i tkaniny. Wcześniej warto upewnić się czy końcówka odkurzacza (np. najlepiej ta do mebli) jest aby na pewno czysta, a moc ustawiona na najniższą. Regularne usuwanie kurzu pozwala na długi czas cieszyć się estetycznym wyglądem rolet.

Jakie są zalety czyszczenia na sucho? Przede wszystkim nie musimy się martwić, że uszkodzimy zewnętrzną powłokę jaką stanowi specjalna warstwa ochronna. Odpowiada ona za zahamowanie przedostawania się kurzu do środka tkaniny, zmniejsza ryzyko deformacji materiału, a oprócz tego pochłania wilgoć.

Jeśli użycie odkurzacza nie jest dla nas zbyt komfortowe, rolety wolnowiszące można wyczyścić z kurzu również za pomocą rolki z warstwą klejącą. To szybka i wygodna metoda o ile warstwa zabrudzeń nie jest zbyt duża. Rolka z warstwą klejącą jest szczególnie polecana jeśli na plisach gromadzi się sierść. Kolejnym częstym problemem są odciski brudnych palców, za które zazwyczaj odpowiadają dzieci. Aby pozbyć się nieestetycznych śladów można wykorzystać np. gumkę do ścierania, którą znajdziemy w każdym dziecięcym piórniku. Należy jednak pamiętać, aby pocierać nią delikatnie.

Dodatkowe informacje na temat czyszczenia rolet

Co jeśli zabrudzenia są na tyle mocne, że nie jesteśmy w stanie pozbyć się ich za pomocą gumki? W takiej sytuacji warto wykorzystać wilgotną ściereczkę z mikrofibry. Kluczowe jest to, aby nie była ona zbyt mokra, gdyż nadmiar wody może zdeformować materiał. Należy zaznaczyć, że niewskazane jest używanie silnych detergentów, jednak jeśli plamy są oporne, można zastosować niewielką ilość łagodnych środków.

Dobrze sprawdzi się np. szare mydło. W trakcie czyszczenia na mokro trzeba być bardzo ostrożnym, tak aby nie powstały zacieki, gdyż będą one mocno widoczne pod wpływem promieni słonecznych. Gdy skończymy czyszczenie, konieczne jest rozwinięcie materiału i pozostawienie do pełnego wyschnięcia.

Regularnie dbanie o czystość jest kluczem do zachowania estetycznego wyglądu rolet. Dzięki temu posłużą nam przez długi czas. Pamiętajmy o usuwaniu kurzu i zabrudzeń nie tylko z materiału, ale również samego mechanizmu.

Wiele osób zastanawia się nad tym czy rolety wolnowiszące można wyprać w pralce. Niestety nie jest to możliwe ze względu na duże ryzyko uszkodzenia wspomnianej wyżej ochronnej powłoki. Zapomnijmy także o prasowaniu. Wyższa temperatura mogłaby uszkodzić warstwę zabezpieczającą, a nawet samo żelazko. Jeśli w trakcie czyszczenia doszłoby do zdeformowania, np. z powodu użycia zbyt dużej ilości wody, tkanina przestanie spełniać swoje funkcje. Unikajmy też stosowania ostrych gąbek, które mogłyby spowodować przetarcie materiału.

Współpraca

NASI KLIENCI