Kiedy czas na wymianę osłony okiennej?


Rolety i żaluzje to produkty, które – podobnie jak wiele innych – zużywają się z czasem. W zależności od producenta, materiału i jakości wykonania, mogą nam służyć od kilkunastu miesięcy do kilkunastu lat. Jednak nawet najsolidniejsze osłony okienne, z czasem wymagają wymiany na nowe.

Tanio nie zawsze oznacza dobrze

Choć oczywiście zdarzają się promocje, pozwalające na zakup produktów wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie, to niestety rzadko „tanio” i „dobrze” idą ze sobą w parze. Warto zwrócić uwagę na te kwestie zwłaszcza w przypadku przedmiotów, które kupujemy raz na dłuższy czas (meble, dywany, osłony okienne) i chcemy, by możliwie jak najdłużej nam one służyły. Tanie rolety, do samodzielnego montażu (dostępne w niektórych marketach) to zazwyczaj „sezonówki”. Nawet jeśli poprawnie je zamontujemy, istnieje niewielka szansa na to, że przetrwają kilka lat.

Po czym poznać, że czas na zmianę?

Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim problemy techniczne, ale także te, związane z samym wyglądem rolet czy żaluzji:

  • problematyczne zwijanie i rozwijanie osłony okiennej
  • „wyskakiwanie” rolety materiałowej z prowadnic
  • marszczenie się materiału lub pojawiające się na nim przebarwienia lub pęknięcia
  • łamiące się lub wyginające w trakcie zwijania/rozwijania blaszki żaluzji

Warto podkreślić, że nawet najlepsze osłony okienne (o które regularnie dbamy – zgodnie z zaleceniami producenta), po kilku latach zaczną „odmawiać nam posłuszeństwa”. Może to nastąpić po 5 sezonach (jeśli roleta codziennie jest kilkukrotnie zwijana i rozwijana) lub nawet po 10 (jeśli korzystamy z niej nieco oszczędniej, ponieważ po prostu nie mamy potrzeby zbyt częstej zmiany położenia osłony w obrębie okna).

Pora na coś nowego?

Pozostaje też kwestia indywidualna, związana z naszą wizją wnętrza – np. jeśli przy okazji remontu decydujemy się na wprowadzenie znacznych zmian aranżacyjnych, dotychczasowe osłony okienne mogą nie wpisywać się w nowy design. Wówczas rzeczywiście warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, po wstępnie przeprowadzonej rozmowie z pracownikiem firmy, w której zamierzamy kupić rolety, żaluzje czy plisy. Doradcy z firmy MULTIROLETY pomogą w podjęciu decyzji o rodzaju osłony okiennej, zaprezentują różne warianty kolorystyczne i wspólnie z Państwem ustalą, jaki produkt finalny okaże się strzałem w dziesiątkę. Zwrócą też uwagę na takie aspekty jak choćby nasłonecznienie danego pomieszczenia. Wydawałoby się, że to detal, ale jeśli ilość wpadających przez okno promieni słonecznych jest duża, nieodpowiedni materiał rolety może sprawić, że już latem będziemy mieli kłopot z przegrzewaniem się pomieszczenia. A wystarczy niewiele – zamówienie identycznej rolety (ale podgumowanej), aby uniknąć niepotrzebnego wydatku i rozczarowania.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących stanu Państwa osłon okiennych lub naszych produktów, zachęcamy do kontaktu i skorzystania z bezpłatnych konsultacji z przedstawicielami naszej firmy!

Współpraca

NASI KLIENCI