Najlepsze osłony okienne na jesień i zimę


Skrócony dzień, dłuższe wieczory i noce – to rzeczywistość, z jaką musimy mierzyć się przez kilka miesięcy w roku. I choć nie jesteśmy otoczeni ciemnościami tak, jak Norwegowie w czasie tzw. nocy polarnych (kiedy o światło słoneczne trudno, a półmrok i mrok w niektórych częściach Norwegii towarzyszą jej mieszkańcom nawet 4 miesiące), to jednak zmniejszona ilość naturalnego światła wpływa negatywnie na samopoczucie i na spadek energii wielu osób.

Czy rozwiązaniem problemu mogą być osłony okienne?

Tak – oczywiście do pewnego stopnia. Z depresją sezonową czy problemami związanymi z obniżoną odpornością, należy udać się przede wszystkim do lekarza, jednak we wnętrzu własnego domu możemy podjąć pewne kroki, zmierzające do „rozjaśnienia” ciemnych, jesiennych i zimowych dni. Warto jednak pamiętać, że jeśli postanowimy zmienić dekoracje okienne wyłącznie na te okoliczności, powinniśmy zastanowić się czy sprawdzą się one również w okresie wiosny i zimy. Zasłanianie okien roletami w jasnych kolorach może wydać się świetnym pomysłem, ale do czasu. Jeśli bowiem nasze okna wychodzą na wschód, latem będziemy mieli odwrotny problem, niż zimą. Promienie słońca pokonają bez trudu zwiewną i kolorową roletę i nie tylko będą utrudniać nam dłuższy sen, ale przyczynią się także do nagrzewania mieszkania.

Zanim zatem zdecydujemy się na wymianę osłon okiennych, dzięki którym nasze mieszkanie stanie się bardziej przytulne i rozświetlone (zwłaszcza w połączeniu z jasnymi kolorami ścian, drewnianymi meblami czy roślinami doniczkowymi), powinniśmy poważnie przemyśleć sprawę. Dekoracje okienne powinny przecież służyć nam przez lata, raczej nie traktuje się ich jako osłony sezonowe, wymieniane dwa razy do roku, w zależności od aury panującej na zewnątrz.

Najprostsze rozwiązania to:

  • wybór rolet wykonanych z grubszego materiału, które latem powstrzymają słońce, a zimą będą cieszyć nasze oczy (nawet rolety podgumowane mogą być wykonane z ciepłych kolorów, posiadać piękne nadruki i zwyczajnie „cieszyć nasze oczy”);
  • wykorzystanie systemu składającego się z rolet zewnętrznych i drugiej, dowolnej dekoracji okiennej (rolety zewnętrzne rozwiążą problem nasłonecznienia w okresie letnim i „uciekania” z pomieszczenia ciepła w czasie zimowym, a druga dekoracja pełnić będzie walory nie tyle funkcjonalne, co przede wszystkim estetyczne).

Konsultacja z ekspertem

to najlepsze rozwiązanie. Specjaliści produkujący i projektujący rolety, zwrócą uwagę na kwestie, które wielu osobom nie zaprzątają głowy – usytuowanie okien względem kierunków świata, ich wymiary itp.). Dobiorą oni takie dekoracje okienne, które sprawdzą się zarówno w dni pochmurne, jak i w czasie lata i mocno grzejącego słońca. Wysłuchają też naszych potrzeb i poszukają kompromisów, które pozwolą na zachowanie funkcjonalności osłon okiennych, jednocześnie spełniając oczekiwania Klienta względem wyglądu dekoracji.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy – generalnie nie ma przeciwwskazań do wymiany dekoracji okiennych w okresie takim, jak jesień. Może być to równie dobry czas na wprowadzenie zmian, jak wiosna czy lato. Za to decydując się na ich wdrożenie już teraz, zyskamy dekoracje okienne, które uprzyjemnią nam deszczowe i chłodne dni, a jednocześnie ochronią nasze okna i mieszkania, gdy przyjdzie czas na wiosnę, a potem na lato.

Wszystkich zainteresowanych wprowadzeniem modyfikacji w swoim domu właśnie na jesieni (w zakresie osłon okiennych), serdecznie zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji i wyceny naszych ekspertów. Dane kontaktowe, zarówno w postaci formularza, adresu e-mail czy numeru telefonu, znajdą Państwo na stronie kontakt. Zapraszamy!

Współpraca

NASI KLIENCI