Historia żaluzji – od starożytności po czasy obecne


Pierwsze osłony przypominające żaluzje, pojawiły się już w starożytności. W Egipcie wykonane były z trzciny, której poszczególne elementy zostały ze sobą związane, a do obsługi wykorzystywano drążki bambusowe. Mniej więcej w tym samym czasie, podobny pomysł ochrony okien przed słońcem, mieli Japończycy. Ich osłony opierały się na wykorzystaniu bambusa nie jako elementu do operowania zasłoną, ale tworzywa, z jakiej była ona wykonana.

Żaluzje bambusowe

Ewolucja żaluzji

 W kolejnych wiekach żaluzje ewoluowały, przyjmując różne formy i wykorzystując różnorodne materiały. W średniowiecznej Europie popularne były żaluzje z drewna, które można było regulować za pomocą sznurków lub korbek. Później, w epoce przemysłowej, pojawiły się żaluzje metalowe, często wykonane z aluminium lub stali, które charakteryzowały się większą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne.

Co ciekawe, trudno jednoznacznie stwierdzić kto opatentował żaluzje. W dniu 14-ego kwietnia 1812 roku (a zatem niemal równo 212 lat temu) stolarz Cochot z Paryża otrzymał patent na wynalazek żaluzji. W opisie produktu widniało między innymi zdanie „System drewnianych deseczek, umocowanych równomiernie na sznurku w krótkich odstępach (…). Czy jednak faktycznie był on pierwszy? Istnieją wzmianki o tym, że 11-ego grudnia 1769 roku żaluzje zostały opatentowane przez Edwarda Berana, przedsiębiorcę z Londynu. Dziś trudno orzec, kto rzeczywiście stworzył pierwszy produkt, który stał się pierwowzorem dla dzisiejszych żaluzji.

Współczesne żaluzje

Wraz z postępem technologicznym, żaluzje stały się coraz bardziej zaawansowane. Obecnie można kupić zarówno tradycyjne żaluzje wykonane z drewna lub aluminium, jak i nowoczesne wersje z tworzyw sztucznych, które oferują wyższą trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Dodatkowo, wprowadzenie systemów automatyzacji, pozwoliło na jeszcze większy komfort obsługi, umożliwiając sterowanie żaluzjami za pomocą pilota lub smartfona.

A jak obsługiwano pierwsze żaluzje?

W przeszłości regulacja opierała się na kontroli osłony okiennej przy pomocy sznurków, korbek lub ręcznych mechanizmów. Poprzez manipulację tymi elementami, użytkownik mógł regulować ilość światła przedostającego się do pomieszczenia oraz stopień prywatności. Z obsługi przy pomocy „łańcuszków” wiele osób korzysta do dzisiaj, zamysł zatem pozostał ten sam, zmieniło się natomiast tworzywo, a także mechanika, która współczesne żaluzje pozwala kontrolować precyzyjnie i bez żadnego wysiłku.

 

Żaluzje, od starożytności po współczesność, przeszły długą drogę ewolucji. Od prostych, połączonych ze sobą listew bambusowych, poprzez wykorzystanie drewnianych desek, aż po zaawansowane systemy automatyzacji. Historia żaluzji świadczy o ciągłym dążeniu do poprawy funkcjonalności i estetyki. Współczesne żaluzje oferują nie tylko ochronę przed słońcem i zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, ale także są wyrazem nowoczesnego designu i technologii. W przyszłości możemy spodziewać się dalszego rozwoju materiałów oraz innowacyjnych rozwiązań w obszarze automatyzacji, co pozwoli na jeszcze większy komfort użytkowania i dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Współpraca

NASI KLIENCI