Kiedy warto zamontować żaluzje pionowe?


Wybór produktów do okien jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań dedykowanych konkretnym pomieszczeniom, a nawet budynkom. Pozwala to klientom jeszcze skuteczniej dobierać produkty do własnych potrzeb. Jednym z popularnych rodzajów oferowanych konstrukcji są żaluzje pionowe.

Sporym zainteresowaniem cieszą się one już od wielu lat. Nic jednak w tym dziwnego – w końcu zapewniają szereg korzyści, a ich obsługa ma wiele zalet. Sprawia to, że warto zastanowić się, kiedy ich montaż okaże się najlepszym rozwiązaniem i w jakich sytuacjach pokażą swój pełen potencjał.

Żaluzje pionowe – do jakich pomieszczeń?

Trzeba podkreślić, że tego typu produkty zdecydowanie najlepiej sprawdzają się we wnętrzach wyróżniających się sporą przestrzenią. Wynika to z ich budowy, wymiarów oraz funkcji, jakie spełniają. W przypadku niewielkich i wąskich okien montaż tego typu żaluzji może okazać się mocno problematyczny. Miejsca będzie bowiem zbyt mało. Biorąc to pod uwagę, warto pomyśleć o nich w takich miejscach jak:

 • biura,

 • sale konferencyjne,

 • urzędy,

 • aule na uczelniach,

 • magazyny,

 • hale produkcyjne,

 • restauracje,

 • warsztaty.

Wszędzie, gdzie przestrzeni jest dużo, tam sprawdzą się żaluzje pionowe. Co istotne, przeważnie występują one w dwóch wersjach, zróżnicowanych pod względem szerokości. Mowa o produktach w wymiarach 89 mm oraz 127 mm. Ich właściwy dobór jest bardzo ważny. Wpływa bowiem na ich możliwości, jak również na spełniane przez nie funkcji.

Najważniejsze zalety żaluzji pionowych

Wiadomo już, że omawiane produkty gwarantują skuteczne działanie przede wszystkim w pomieszczeniach o sporym metrażu i dużych oknach. Dlaczego jednak tak się dzieje? Z czego to wynika?

Decydujący wpływ ma ich podłużna, wertykalna konstrukcja, która pozwala na bardzo dokładne określanie stopnia naświetlenia panującego w pomieszczeniu. Jednym ruchem można sprawić, że wnętrzu zrobi się ciemno lub bardzo jasno. Gdy przestrzeń jest spora, zwykłe rolety mogą sobie nie dać z tym rady.

Pamiętać trzeba też o tym, że żaluzje pionowe potrzebują dość dużo miejsca do „pracy”, czyli obrotu. W przypadku ciasnych przestrzeni łatwo można je uszkodzić. Mowa tu zarówno o pasach materiału, jak i szynach, na których zostają osadzonych i koralikach łączących poszczególne elementy.

Po stronie zalet tego typu produktów należy zapisać także prostotę ich obsługi oraz dość łatwe czyszczenie. Nie wymagają skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych, co w szczególnie dużych pomieszczeniach okaże się prawdziwym wybawieniem.

Jakie żaluzje pionowe wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Żeby omawiane konstrukcje spełniły wszystkie wymagania i działały bez zarzutu, warto dobierać je w zależności od specyfiki wnętrza, jak również własnych wymagań. Oferta rynkowa jest na szczęście bardzo szeroka, dlatego każdy może znaleźć produkty odpowiednio dopasowane. Analizie należy poddać między innymi takie parametry jak:

 • szerokość – najczęściej wynosi 89 lub 127 mm,

 • materiały – różnią się one nie tylko kolorem, ale też fakturą. Na rynku często można znaleźć na przykład modele specjalnie przyciemniane,

 • system montażowy – żaluzje pionowe powinny przesuwać się po sprawnej, wytrzymałej szynie, która bez trudu radzi sobie nawet ze sporym obciążeniem,

 • długość – oczywiście dopasowana do wymiarów okna.

Sposób wykonania, a także działania sprawia, że żaluzje wertykalne (tzw. verticale) świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach. Pozwalają na swobodne zarządzanie poziomem jasności, zapewniając jednocześnie odpowiednią wytrzymałość mechaniczną.

Współpraca

NASI KLIENCI