Montaż rolet – na co się przygotować?


Chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem wnętrz i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Rolety, bo o nich mowa, to świetny sposób nie tylko na ochronę przed słońcem, ale i zapewnienie prywatności. Zarówno modele wewnętrzne, jak i zewnętrzne stanowią godne następstwo klasycznych zasłon. Jak jednak przygotować się na montaż rolet? O czym pamiętać, by świetnie się prezentowały, a jednocześnie były praktyczne?

Rolety wewnętrzne – jak przygotować się do ich montażu?

Rolety wewnętrzne można zamontować w sposób inwazyjny i nieinwazyjny. Ten pierwszy wymaga wywiercenia otworów albo w suficie, albo w ścianie, albo w ramie okiennej. W przygotowanych otworach umieszcza się wkręty, na których przykręca się element mocujący roletę – kasetę, rolkę. Inwazyjny montaż rolet najczęściej stosuje się w przypadku modeli:

  • rozwijanych wolnowiszących,

  • kasetowych,

  • rzymskich,

  • plisowanych,

  • dzień-noc.

Żeby zamontować w ten sposób rolety, należy przygotować odpowiednie narzędzia. Wiertarka, wkręty oraz korki rozporowe to niezbędne. Przydatna będzie również poziomica, dzięki której rolety zostaną równo powieszone.

Montaż nieinwazyjny natomiast polega albo na przyklejeniu rolet do ramy lub szyby okiennej, albo ich zamocowaniu na ramie okiennej za pomocą specjalnie przygotowanych w tym celu uchwytach. Nie wymaga on używania praktycznie żadnych narzędzi. Niemniej, aby zyskać pewność, że rolety wiszą prosto, warto wykorzystać poziomicę. Warto również umyć i odtłuścić ramę (szybę) okienną, co zagwarantuje pewność mocowania.

Tak naprawdę montaż rolet wewnętrznych nie wymaga specjalnych przygotowań. To dość proste zadanie, z którym można uporać się samodzielnie. Nieco inaczej wygląda kwestia instalacji rolet zewnętrznych. W ich przypadku bez profesjonalnego wsparcia może być trudno. Jak się do tego odpowiednio przygotować?

Montaż rolet zewnętrznych – na co się przygotować?

Montaż rolet zewnętrznych warto zaplanować już na etapie projektu domu (mieszkania). Wówczas ma się szerszy wybór systemów montażowych. Oczywiście, instalacja na późniejszych etapach budowy jest jak najbardziej możliwa. Jednak trzeba się liczyć z ograniczonym wyborem i rolet, i systemów montażowych. Niezależnie od wybranej opcji warto się dobrze przygotować do montażu rolet. Oto najważniejsze zasady.

  1. Przed montażem sprawdź, czy wymiary rolet są odpowiednie. W każdym systemie montażowym wielkość dobiera się nieco inaczej. Warto mieć to na uwadze, by uniknąć kosztownej pomyłki.

  2. Upewnij się, że wszystkie elementy rolet odznaczają się wysoką jakością. Uwagi zgłaszaj do dostawcy systemu. Twoją czujność powinny budzić wszelkie niedociągnięcia, nawet drobne. Z czasem bowiem mogą one prowadzić do poważniejszych awarii, których usunięcie będzie pracochłonne.

  3. Zatrudnij profesjonalną ekipę, która ma doświadczenie w montażu danego systemu. Dzięki temu instalacja przebiegnie szybko i bezproblemowo. Specjaliści dopasują sposób montażu do rodzaju podłoża i zadbają o wszelkie szczegóły. Podpowiedzą, jak odpowiednio przygotować podłoże, aby system skutecznie podtrzymywał roletę i był odporny na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.

Montaż rolet zewnętrznych jest trudny. Dlatego lepiej od razu powierzyć go specjalistom. Podpowiedzą oni, jak dobrać odpowiedni system montażowy, a także fachowo przeprowadzą instalację, dzięki czemu mechanizm będą działać bez zarzutu. Inaczej wygląda kwestia wyboru i montażu rolet wewnętrznych. Nie są to skomplikowane czynności. Dlatego z powodzeniem wykonasz je samodzielnie.

Współpraca

NASI KLIENCI