Oszczędzanie na rachunkach dzięki osłonom okiennym


Choć może wydawać się to zaskakujące, montaż odpowiedniej dekoracji okiennej nie tylko zapewni nam prywatność i ochronę przed słońcem, ale pomoże również w zmniejszeniu rachunków za prąd i gaz!

Rachunki zimą

W okresie jesieni i zimy zużywamy więcej ciepła, dogrzewając mieszkania. W domach o dużej powierzchni, standardowe ogrzewanie bywa niewystarczające, więc ich mieszkańcy dogrzewają się  np. piecykami elektrycznymi. Im chłodniej na zewnątrz, tym więcej energii potrzeba na utrzymanie w domu temperatury, dzięki której nie będziemy marznąć. To logiczne. Często jednak zapominamy, że powyższe idzie w parze z wyższymi rachunkami za prąd i gaz.

A co z latem?

Przecież w tym czasie jest ciepło i o dogrzewaniu nie ma mowy! To prawda, ale gdy na zewnątrz panują upały, a słońce nagrzewa szyby naszego mieszkania w ciągu dnia, wspomagamy się klimatyzacją lub wentylatorami. Gdy upał utrzymuje się przez kilka dni z rzędu, wiele osób nawet nie wyłącza wentylatorów, a dodatkowo rozmieszcza je w różnych częściach domu. Jeden w pokoju dziennym, jeden w sypialni, kolejny w pokoju dziecka i tak dalej… Takie rozwiązanie wydaje się naturalne i korzysta z niego znaczna część społeczeństwa (wystarczy obejrzeć puste półki w sklepach AGD/RTV, z których w okresie letnim wentylatory znikają wręcz masowo). A „wiatraki” podłączamy przecież do prądu – i generujemy dodatkowe koszty.

Rolety zewnętrzne – rozwiązanie uniwersalne

Montaż rolet zewnętrznych to rozwiązanie idealne na cały rok. Opuszczone całkowicie rolety zatrzymają w domu ciepło w czasie zimy, z kolei w lecie nie dopuszczają do wnętrza mieszkania rozgrzanego powietrza. Co ważne, nie musimy montować ich w każdym oknie – wystarczy, że zdecydujemy się na nie w tych pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej i najdłużej. I choć zakup i montaż rolet zewnętrznych to dodatkowy wydatek, zwróci się on stosunkowo szybko, ponieważ mniej będziemy płacić za prąd czy gaz. Dużą część ochrony naszego mieszkania czy domu przez warunkami zewnętrznymi, „wezmą na siebie” po prostu rolety!

Inne osłony okienne a zmniejszenie rachunków za prąd

Jeśli nie chcemy inwestować w rolety zewnętrzne, pomóc mogą nam rolety materiałowe podgumowane. Ich konstrukcja sprawdza się przede wszystkim latem, nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczenia i zapewniając całkowite zaciemnienie wnętrza. Podobny efekt uzyskamy dzięki refleksolom – odbijają one od swojej powierzchni promienie słoneczne, dzięki czemu nie przedostają się one do wnętrza.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed zakupem rolet zewnętrznych, nowych rolet materiałowych lub refleksoli, warto sprawdzić stan okien w naszym mieszkaniu lub domu (nieszczelne mogą być przyczyną konieczności „dogrzewania” lokalu jesienią i zimą). Warto też prześledzić swoje własne nawyki. W których pomieszczeniach spędzamy najwięcej czasu? Czy koniecznie musimy korzystać z kilku wentylatorów lub kilku przenośnych piecyków elektrycznych? Zmniejszenie liczby tych urządzeń i korzystanie z nich wyłącznie w pokojach, w których faktycznie są one przydatne, również pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach. A jeśli do tego zamontujemy odpowiednie osłony okienne, odczujemy ulgę – również w naszym portfelu!

Współpraca

NASI KLIENCI